Jaké jsou výhody dlažeb a obkladů?


 • Dlažby a obklady jsou, zejména dlažby s vyšším PEI -4 a 5 výrazně odolné proti oděru.
 • Vyšší cena dlaždic zpravidla znamená také delší životnost dlažby.
 • Glazované keramické dlaždice jsou mimořádně odolné vůči vlivům počasí, i dlaždice však podléhají určitému opotřebení.
 • Dlaždice jsou nenáročné na údržbu a minimálně náchylné na znečištění.
 • Dlaždice jsou díky své tepelné vodivosti ideální pro pokládku na podlahové topení.
 • Keramické dlaždice jsou ohnivzdorné.

 

Rozdělení dlaždic podle typu


Glazované nebo neglazované dlaždice
Glazura zušlechťuje povrch dlaždic, propůjčuje jim individuální vzhled a dodává jim na chemické i mechanické odolnosti - např. odolnosti proti vodě. Ale existují také neglazované dlaždice  -  ty více zdůrazňují přírodní odstín dlažby, jsou však daleko citlivější na skvrny a vlhkost.

Leštěné dlaždice
Leštěním pomocí mlýnských kamenů z karbidu křemíku získávají leštěné dlaždice ušlechtilý, lesklý povrch. Existují leštěné slinuté dlažby a leštěné dlažby z přírodního kamene (z křemenného kompozitu). Mějte prosím na paměti, že leštěné dlaždice je nejprve bezpodmínečně nutné naimpregnovat vhodnou chemií na dlažbu!

Dlaždice podle oblasti použití
Dlaždice na stěnu -  obklady mají zpravidla jiné vlastnosti než podlahová dlažba. Podlahové dlaždice jsou samozřejmě mnohem odolnější a zpravidla musí být voděodolné, bezpečné pro chůzi a protiskluzové. Při nákupu dlažby proto prosím dbejte na minimální požadavky na dlažbu a skupiny oděru.

TIP: U některých druhů dlažeb je uváděna velikost dlaždice v přibližných rozměrech a to proto, že dlaždice podléhají při vypalování, vzhledem k vysokým teplotám, procesu přirozeného smršťování. Tím může dojít k drobným odchylkám v rozměrech 1 až 2 mm. A proto se mohou vyskytnout výrobou podmíněné odchylky rozměrů uvedených na kartónech resp. v e-shopu od výrobních rozměrů.

Z tohoto důvodu se vysoce kvalitní dlažby kalibrují nebo rektifikují. Rozměr těchto dlaždic je uváděn na milimetr přesně.

Dlaždice s lisovanou hranou

Dlaždice se před vypálením lisují do určitého tvaru. Díky tomu získávají jejich hrany mimořádnou odolnost proti úderům a nárazům a také jednotný, pravoúhlý formát. Následně se dlaždice vyměří a roztřídí podle – tj. podle velikosti a zkompletují dohromady, dlaždice nejsou ve srovnání s rektifikovanou dlažbou sice tak přesně rovnoměrné, ale nemají ostré okraje.

Dlaždice s rektifikovanou hranou

Dlaždice se po procesu vypálení ještě jednou opracují (vyrovnají) a získají tím jednotnou velikost s hranami v 90° úhlu. Je tak možné je položit s minimální spárou o šířce 1,5 až 2 mm. Nerektifikovaná dlažba se pokládá se spárou o šířce 2 až 8 mm. Širší spáry kašírují rozdíly ve velikostech dlaždice.

Upozornění: Jednotné rozměry kalibrovaných a rektifikovaných dlaždic se nejen pozitivně projeví na obrazu spár, ale také sníží náročnost jejich údržby. A jelikož je vydlážděná plocha mimořádně rovná, nemohou se bakterie, nečistoty ani houby tak rychle rozšiřovat.

 

Kvalita a vlastnosti obkladů a dlažeb


Při nákupu dlažeb a obkladů dbejte vždy na to, aby zboží bylo vyrobeno v souladu s normou EN. Tato evropská norma stanovuje minimální požadavky na kvalitu pórovinových a kameninových dlaždic a představuje tak pro zákazníky důležitou pomůckou pro orientaci v sortimentu.
Obklady a dlažby shodné s evropskou normou EN mají regulované minimální požadavky na odolnost proti opotřebení, nasákavost, toleranci rozměru, rovnost povrchu, mrazuvzdornost a pevnost v tlaku a ohybu.

Mrazuvzdornost
Venkovní dlažba je vystavena mrazu, vodě a teplu. Tyto povětrnostní vlivy jsou příčinou velmi intenzivního pnutí materiálu. Při pokládce dlažby na balkóně, terase a v dalších exteriérech zvolte vždy pouze mrazuvzdorné a vysoce kvalitní dlaždice odpovídající normě EN.

Třídění dlaždic
Dlaždice 1. jakosti splňují požadavky normy DIN/EN 14411.

Dlaždice 2. jakosti mají drobné vady a popř. také rozdíly v barvách na povrchu a mohou vykazovat drobné odchylky v rozměrech.

Vypalované barvy dlaždic
Příčinou různých drobných rozdílů v barvách u stejného typu dlažby jsou nepatrné, neovlivnitelné rozdíly surovin a proces vypalování. Při nákupu dlaždice vybírejte stejné vypalované barvy. Při pokládce byste i přes stejnou vypálenou barvu měli dlaždice odebírat z několika kartonů, jelikož jedině tak docílíte optimální souhry barev a koncového výsledku.

Probarvené dlaždice
Můžete vybírat i podle toho, zda je dlaždice probarvená. Takové dlaždice mají tu výhodu, že barva není na povrchu nanesená, ale celá dlaždice je z jednobarevného materiálu. Pokud by vám tedy na dlaždice spadl těžký předmět a udělal do ní vryp, tak poškození nebude vidět, protože pod ním bude stále vidět stejná barva dlaždice.

Tip: Vždy se může stát, že bude dlažbu po určité době nutné vyměnit. Proto není od věci vždy několik dlaždic uskladnit do zásoby, aby je bylo možné i po několika letech vyměnit za stejný kus.

 

Zatížení , odolnost a protiskluznost


Mezi další důležité znaky kvality dlažeb patří, kromě popsaných minimálních požadavků, také třídy odolnosti PEI proti povrchovému opotřebení. Tato klasifikace slouží k orientaci při výběru dlažeb a garantuje nákup optimálních výrobků pro vaše potřeby. Obecně tak platí: čím vyšší třída, tím odolnější dlažba.

Následující tabulka podává ucelený přehled:

Třída odolnosti PEI Zatížení Obklady a dlažby
1 Velmi nízké Pro obklad stěn
2 Nízké Pro podlahové krytiny, např. do koupelen, sprchových koutů
3 Střední Pro podlahové krytiny, např. do obývacích pokojů a ložnic a hotelových pokojů
4 Vysoké Pro podlahové krytiny, např. do kuchyní, předsíní, kanceláří, na terasy
5 Velmi vysoké Pro podlahové krytiny, např. do restaurací, vstupních prostor, škol, obchodů, prodejen

Třídy protiskluznosti


Pro nebytové prostory a oblasti v nichž je bezpečnost na prvním místě, doporučujeme použít protiskluzové materiály. Dlaždice s glazovaným či neglazovaným povrchem jsou na trhu k dostání v několika třídách protiskluznosti.

 

Třída R 9

 • úhel sklonu: > 6°–10°
 • nízký součinitel přilnavosti
 • např. schodiště, lékařské ordinace, vstupní oblasti

Třída R 10

 • úhel sklonu: > 10°–19°
 • normální součinitel přilnavosti
 • např. sanitární prostory, kuchyňky

Třída R 11

 • úhel sklonu: > 19°–27°
 • zvýšený součinitel přilnavosti
 • např. autoopravny, laboratoře

Třída R 12

 • úhel sklonu: > 27°–35°
 • vysoký součinitel přilnavosti
 • např. chladicí komory, požární zbrojnice

Třída R 13

 • úhel sklonu: > 35°
 • velmi vysoký součinitel přilnavosti
 • např. jatka, prostory pro úpravu zeleniny

Sidebar